Aloe Vera Bilmediğimiz Mucizeleri Nelerdir ?

Aloe Vera
Aloe Vera

Aloe vera bitkisi için birçok terim kullanılmaktadır. Mısırlılar yüzyıllardır ona “ölümsüzlük bitkisi”, Kızılderililer ise “cennetin sihirli değneği” diyor. Süper bitki olarak da adlandırılan bu mucizevi ve faydaları saymakla bitmeyen ve Kleopatra’nın da en sevdiği güzellik sırlarından biri olan yeşil mucizedir.

ALOE VERA SAÇ BAKIMI:

Aloe vera saç dökülmesi tedavisinde çok etkilidir. Saç derisindeki ölü cilt hücrelerini onararak yeni saç büyümesini teşvik eden enzimler içerir. Yaprakları boyuna kesin. 2 tatlı kaşığı aloe vera jeli, 2-3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1-2 yemek kaşığı balı karıştırın. Saç derinize ve saçınıza uygulayın 40 dakika bekletin. Durulayın ve saçınızı her zamanki gibi yıkayın. Sonrasında saçlarınızdaki değişime inanamayacaksınız.

KESİK VE YARALARIN TEDAVİSİNDE:

Aloe Vera yüzyıllar boyunca kesik gibi farklı cilt hasarları için kullanılmış şifa veren bir bitkidir. Yeni cilt ve doku hücrelerinin büyümesini arttırır ve doku yenilenmesini hızlandırır. Yaprağı uzunlamasına ikiye bölün. Kesilen tarafı etkilenen bölgenin üzerine yerleştirin. Uyguladığınız bölgedeki Problem geçene dek her gün uygulayabilirsiniz.

BÖCEK ISIRIKLARI TEDAVİSİNDE:

Böcek ve türleri farklı derecelerde kaşıntı, şişme veya tahrişe neden olan farklı toksinler ve alerjenler içerebilen böcek tükürüğünden dolayı kaşıntıya neden olur. Kaşıntıdan kurtulmak için etkilenen bölgeye aloe veranın içindeki jeli uygulayın. Kurumasını bekleyin. Bu işlemi olumlu sonuç alana kadar devam ettirin.

SİVİLCE VE AKNE TEDAVİSİNDE:

Aloe vera ayrıca cilt hücrelerinin onarımı ve sivilcelerin önlenmesinde ve akne ve gül hastalığı tedavisinde çok etkili olan  anti-fungal ve anti-bakteriyel özellikleri ile bilinmektedir.

Yaprakları boyuna kesin. Etkilenen bölgeye şeffaf jeli uygulayın. Sivilce için bal ile aloe vera jelini karıştırıp yüzünüzde 20 dakika bekletin. Sorunlu bölge iyileşene kadar haftada 3 kez uygulayın.

ALOE VERA YANIK TEDAVİSİNDE:

Aloe vera, küçük yanıkları uzun süre tedavi etmek için kullanılmıştır. Mentol gibi soğutma etkisi vardır, iltihabı azaltır ve doku ve cilt yenilenmesini aktive eder.  Yaprağındaki sivri kısımları kesin. Aloe vera yaprağını daha sonra uzunlamasına kesin ve içindeki şeffaf jeli bıçakla temizleyin. Jeli doğrudan yanık bölgeye uygulayın.

SİNDİRİM SİSTEMİ:

Yaşadığınız sindirim rahatsızlıkların önüne geçmenizde size yardımcı olur .Bağırsak probleminiz var ise ya da mide yanması yaşıyorsanız, Aloe vera içeren içecekler doğal detoks özelliği taşıdığından düzenli kullanım halinde oldukça faydalıdır.

AĞIZ SAĞLIĞI:

Aloe vera posası ülser, diş eti iltihabı ve ağız içi iltihaplarını birkaç basit adımda giderir. Aloe vera bitkisini ezip ağzınıza sürmeniz yeterlidir. Bu konuda daha detaylı bilgi için diş hekiminize de danışabilirsiniz.

SAKİNLEŞTİRME:

Aloe vera jel ya da şampuanlarıyla kendinize masaj yaptığınızda oldukça rahatladığınızı ve stres seviyenizi düştüğünü hissedebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK :

Aloe vera özüyle yapılan içecekler bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Beslenme alışkanlıklarımız dolayısıyla farkında olmadan aldığımız ve vücudumuzda biriken zararlı maddeleri sökmede de etkilidir.

CİLT VE DERİ SAĞLIĞI:

Düzenli Aloe vera kullanımıyla, istenmeyen deri hastalıkları ve cildinizdeki bozulmaları daha kolay ve hızlı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Faydaları ve mucizeleri saymakla bitmeyen bu yeşil mucize ayrıca;

. Hücrelerin ve bütün vücudumuzun vazgeçilmezi amino asitler Aloe bitkisinde oldukça fazla oranda mevcuttur. Düzenli bir şekilde Aloe vera kullanarak hücre yenilenme hızının artması ve daha sağlıklı, yeni ve güçlü hücreler ile yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

. Sodyum, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi faydalı mineralleri edinebilirsiniz.

. A, B1, B2, B6, B12, C, E ve folik asit içerir. Doğası gereği insan vücudunun üretemediği ancak ihtiyacı olan bu vitaminleri sağlıklı bir şekilde almanız için Aloe Vera kullanmak oldukça etkili ve basit bir yöntemdir.

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın