İnatçı Gripten Nasıl kurtulursunuz?

evde grip nasil gecer
evde grip nasil gecer

Ateş, titreme, öksürük ve kas ağrılarını belirtiniz. Grip mevsimi burada. Ve eğer mide bulandırıcı-ağrısı-uyanık kalamaz-kamyonunun size çarptığını hissediyorsanız, muhtemelen grip mevsiminin sunabileceği en kötü şeyi yaşıyorsunuzdur.

Grip, influenza virüslerinden kaynaklanır ve oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip belirtileri, soğuk algınlığının aksine hızla ortaya çıkar ve bazıları için ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Yaşlı yetişkinler ve küçük çocuklar ciddi grip semptomları açısından özellikle yüksek risk altındadır .

Tüm bunlar, grip olduğunuzda ne yapacağınızı bilmenizin gerçekten önemli olduğu anlamına gelir. Grip belirtilerini nasıl tespit edeceğinizi, gribi evde tedavi etmek için neler yapabileceğinizi ve grip için ne zaman doktora görünmeniz gerekebileceğini bilmelisiniz. Bunları bilmek sizin, çocuğunuzun veya sevdiğiniz kişinin daha hızlı iyileşmesine ve başkalarını hastalanmaktan korumasına yardımcı olacaktır.

Soğuk algınlığı semptomları yavaş ortaya çıkma eğilimindedir – önce boğaz ağrınız olabilir, birkaç gün sonra burun akıntısı veya tıkanıklığı olabilir ve sonra belki ıslak öksürük yerleşir. Grip genellikle bunun tersidir, semptomlar hızlı ve daha yoğun bir şekilde ortaya çıkar. .

İzlemeniz gereken en yaygın grip belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Ateş
 • Titreme
 • Kuru öksürük (sümük veya balgam yok)
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları ve ağrıları
 • Aşırı yorgunluk
 • Yorgunluk veya zayıflık
 • Göğüs rahatsızlığı
 • Boğaz ağrısı (bazen)
 • Burun akıntısı veya tıkanıklığı (bazen)

Evde grip tedavisi nasıl yapılır?

Adım 1: Grip için ev ilaçları ile başlayın

Belirtileri fark ettiğiniz anda, durumu gözlemlerken veya bir doktorla konuşmak için beklerken gribi evde tedavi etmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Sakin olun ve bol bol dinlenin – Erken yatmak ve şekerleme yapmak şiddetle tavsiye edilir. Dinlenme, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Sulu kalın – Yeterli sıvı (özellikle su) aldığınızdan emin olmak, daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur ve komplikasyon risklerini azaltır. Yemek yemek veya içmek istemiyormuş gibi hissetseniz de, gün boyunca düzenli olarak küçük yudumlarla su, meyve suyu veya et suyu almayı deneyin.
 • Tuzlu burun spreyi deneyin – Belirtileriniz burun akıntısı veya tıkanıklığı içeriyorsa, tuzlu burun spreyi basıncı hafifleterek daha kolay nefes alabilmenizi sağlayabilir.
 • Belirli semptomları azaltmak için reçetesiz ilaçlar kullanın – Asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Advil) doktorlar tarafından ateşin düşürülmesine yardımcı olmak ve baş ağrısını gidermek için tedavi sağlamak için sıklıkla tavsiye edilir . Bununla birlikte, grip olan bir çocuğu tedavi ediyorsanız, onlara yalnızca doktorları tarafından önerilen ilaçları vermeniz önemlidir. Potansiyel olarak ölümcül Reye Sendromuna neden olma riski küçük olduğundan, grip olan çocuklara veya gençlere asla aspirin (asetilsalisilik asit) vermemelisiniz.

Grip için başka ne alabileceğinizi merak ediyorsanız, Tamiflu gibi etkili olabilecek antiviraller vardır. Tamiflu veya diğer antiviral ilaçlar için bir reçeteye ihtiyacınız var mı?

Grip olduğunuzda ne yenir?

Grip olduğunuzda, iştahınız pek olmayabilir. Bu nedenle çorba, muz, elma veya elma püresi, ekmek ve pirinç gibi daha hafif aromalı ve yenmesi kolay yiyecekler iyi seçimler olabilir. Ancak genel olarak, dengeli beslenmenin bir parçası olan meyveler, yeşil yapraklı sebzeler gibi sebzeler, kepekli tahıllar ve yağsız proteinler yemek, vücudunuzun grip virüsüyle savaşmak için yakıt tutmasına yardımcı olabilir.

Mide bulantısı veya kusma yaşıyorsanız, zencefilli yiyecekler yemek ve içmek yardımcı olabilir. Kolay seçenekler arasında zencefilli gazoz, zencefilli sert şeker, zencefilli lolipop veya zencefil çayı bulunur.

2. Adım: Bir süre evde kalmayı planlayın – özellikle ateşiniz varsa

Grip ile evde kalmalısın. Grip iseniz işe veya okula gitmemelisiniz. Hastaysanız evde kalmalısınız. Dinlenmeye ihtiyacın var ve bu mikropları kasabaya yaymanı engelleyebilir.

Ateşiniz varsa ve ateşiniz düştükten sonra en az 24 saat (ateş düşürücü kullanmadan) evde kalmanız özellikle önemlidir. Neden? Niye? Çünkü en çok ateşiniz olduğunda ve ateşin çıktığı günden sonraki gün bulaşıcısınız.

3. Adım: Gribin diğer hane üyelerine yayılmasını önlemeye çalışın

Grip olduysanız, muhtemelen başka kimsenin şu anda sizin kadar mutsuz hissetmesini istemezsiniz. Ancak evde kalmanız gerektiğinden, aileniz veya hane halkı üyelerinizin hastalanma riski daha yüksektir. Bu nedenle, onları elinizden geldiğince korumak için adımlar atın:

 • Mesafeni koru
 • Yiyecek veya içecekleri paylaşmayın
 • Ellerinizi sık sık yıkayın
 • Hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde ağzınızı kapatın
 • Evinizin etrafındaki grip virüsünü öldürmek için sık dokunulan yüzeyleri ve mutfak tezgahı, kapı kolları veya uzaktan kumandalar gibi nesneleri dezenfekte edin.

4. Adım: Virüsü hızlı bir şekilde iyileştirmek için evde grip tedavisi alın

Gribi daha hızlı iyileştirmenize ve ciddi komplikasyonlardan korunmanıza yardımcı olması için Tamiflu veya Relenza gibi bir antiviral alabilirsiniz. Ancak antivirallerin bir reçeteye ihtiyacı vardır ve en çok semptomların başlangıcına yakın alındığında etkilidirler.

İster ateşle evde sıkışıp kalın, ister gerçek pantolon giyecek gücünüz yoksa , grip için tercihlerinize uyan kaliteli sanal bakım almanın birkaç yolu vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın