Kalp Krizi Geçirdiğimizi Nasıl Anlarız?

kalp-krizi (1)
kalp-krizi (1)

Kalp krizi, kalbi besleyen atardamarlarda gelişen herhangi bir ani tıkanma, kalp kasının yeterince oksijen  alamamasına neden olarak kalp dokusunda hasara yol açabilir.

Kalbe kan akışından sorumlu olan atardamar duvarlarında yağ ve kolesterol gibi maddeler birikir .Plak olarak adlandırılan yapıları oluşturur. Plaklar zaman içinde çoğalarak damarı daraltır ve çatlaklara neden olur. Bu çatlaklarda meydana gelen pıhtılar damarları tıkayarak kalp krizine neden olur.

kalp_krizi_belirtileri
kalp_krizi_belirtileri

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp krizinde görülen en temel kalp krizi belirtisi kalp ağrısı olarak tabir edilen göğüs ağrısıdır. Göğüs duvarının ardında hissedilen ağrı sanki göğüs kafesine biri oturmuş hissi veren ağırlık ve baskı yapıcı tarzda künt bir ağrıdır.

Batıyor hissi vermeyen ağrı hareketle ya da nefes alıp verme ile artış ya da azalma göstermez. Sol kola, boyuna, omuzlara, karın, çene ve sırta yayılabilir. Genel olarak 10-15 dakika kadar sürer.

KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİMİZİ NASIL ANLARIZ?

Göğüste 20 dakikadan fazla süren boyun, omuz ve kollara yayılan şiddetli ve baskı yapan ağrı, öksürük, nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma, mide bulantısı, kusma, çarpıntı, aşırı terleme , aşırı halsizlik, endişe ve ölüm korkusu duyulur.

Kimi zaman kalp krizi çok ani ve şiddetli bulgular ile başlar ve kolayca tanı konabilir. Lakin bazı kişilerde örnek olarak şeker hastalığı olan kişilerde olay yavaş, hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissiyle başlar.

kalp krizi
kalp krizi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın