Şifalı Bitki Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

hatmi-ciceginin-faydalari
hatmi-ciceginin-faydalari

Hatmi çiçeği ismi çok kişi tarafından bilinmese de, insan sağlığına oldukça faydası dokunan ve şifalı bitkiler arasında yer alan üründür. Genellikle yol kenarlarında yetişen ve mideye iyi gelen bitkiler arasında yer alan hami çiçeğini daha birçok faydası bulunmaktadır.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

  • Özellikle soğuk kış aylarında çayı yapılarak içilen hatmi çiçeği bitkisi, her türlü gribal enfeksiyona iyi gelmektedir.
  • Gastrit gibi mide rahatsızlığına iyi gelmektedir.
  • Vücutta olan enfeksiyonların kaybolmasını sağlamaktadır.
  • Sadece gastrit gibi mide rahatsızlıklarına değil aynı zamanda, ülser ve reflü gibi mide hastalıklarında sıkça kullanılan ve herbalistler tarafından kullanılması tercih edilen şifalı bitkidir.
  • Hatmi çiçeğinin yaprakları, ağrı kesici özelliği sahip bulunmaktadır.
  • Eğer bir böbrek rahatsızlığınız bulunuyorsa, hatmi çiçeğinin çayını kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Hatmi çiçeğinin faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. İnsan için şifa olan ve idrar söktürücü özelliği bulunan hatmi çiçeği, insanın daha sağlıklı bir şekilde yaşamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle kışın insanların çay olarak tükettiği hatmi çiçeği, soğuk algınlığı olan kişilerin rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Şifalı bitkiler grubunda olan hatmi çiceğini evimizden eksik etmemeliyiz.

Tarihi ise oldukça eskidir ve eskiden insanlar tarafından şifa bulmak için kullanılan bitkidir. Hatmi çiçeği ismi ile genel olarak ifade edilsede, bazı yörelerde bu çiçeğin ismi silindir çiçeği, devegülü ve hire ismi ile de anılmaktadır. Hatmi çiçeğinin boyu 2 ile 2,5 metre arasında değişmektedir.

 

hatmi-cicegi-faydalari
hatmi-cicegi-faydalari

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın