Yanık Tedavisi İçin Kullanılan Bitkiler

sari kantaron
sari kantaron

YANIK NEDİR?

Yanık, ısı, elektrik, kimyasallar, belirli radyasyonlar ve güneşin neden olduğu cilt veya doku yaralanmasıdır. Derinin yanmış yaması yanma hissi verir ve hücrelerin ölmesine neden olur. Yanığın derecesine bağlı olarak, çoğu insan herhangi bir ciddi sonuç vermeden iyileşir, ancak ciddi yanıklar hayati tehlike oluşturabileceğinden acil tedavi gerektirir.

3 tip yanık vardır:

  • Birinci derece yanık (yüzeysel yanık)
  • İkinci derece yanık (kısmi kalınlıkta yanık)
  • Üçüncü derece yanık (tam kat yanık)

YANIK BELİRTİLERİ

Yanık belirtileri tamamen yanığın türüne bağlıdır.

  • Birinci derece yanık : Sadece dış tabaka yani epidermis etkilenir ve kızarıklık ve ağrıya neden olabilir.
  • İkinci derece yanık : Hem epidermis hem de dermis hasar görmüş, kırmızı ve beyaz lekeli cilt ve şiddetli ağrı ile kabarcıklara dönüşebilen şişlik ile sonuçlanmıştır.
  • Üçüncü derece yanıklar : Bu tam kat yanıklar sadece epidermisi ve dermisi yok etmekle kalmaz, aynı zamanda alttaki yağlara, kemiklere, kaslara ve tendonlara da zarar verir. Bu tür barbarca yaralanmalar, kendi kendine iyileşemeyeceği için acil tıbbi müdahale gerektirir.

Yanık Tedavisi için Kullanılan 3 Önemli Bitki

ALTIN BAŞAK

Goldenrod olağanüstü bir yanık şifacıdır. Kökü, bakteri istilası olasılığını azaltan antimikrobiyal etki sağlarken, ağrı ve iltihabın şiddetini oldukça azaltır. Yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesi için Altın Başak küçük yanıklara iyileşen bir çift el ile hafifçe ovun .

SARI KANTARON

St. John’s Wort, antibakteriyel, antienflamatuar ve yara iyileştirici özellikleriyle ünlüdür. Yaraların, yanıkların, morlukların ve yara izlerinin yüzeysel tedavisi için topikal bir tedavi görevi görür. Yanıkların iyileşmesine yardımcı olmak için etkilenen bölgeye  sarı kantaron Yağı uygulayın .

NERGİS

Calendula, hasarlı dokuların iyileşmesini destekler ve yanmayı yatıştırır. Özellikle yanıklar ve yaralar olmak üzere kötü iyileşen yaralanmaların iyileşmesini hızlandırmak için kızarıklığı ve iltihaplanmayı önemli ölçüde azaltır. Aynısefa, karakafes ve lavantanın bir karışımı olan Güneş Salvesini yanıkların durumunu iyileştirmek için etkilenen bölgeye nazikçe sürün .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın