Zatürre İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Pnömoni ( Zatürre )  her iki akciğerdeki hava keselerini tıkayan bir enfeksiyondur. Hava keseleri, sıvı alımı veya cerahatli madde ile şişerek balgam veya irin ile öksürüğe, ateşe, titremeye ve nefes almada zorluğa neden olabilir. Bakteri suşu, virüsler ve mantarlar dahil olmak üzere çeşitli organizmalar pnömoniye neden olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler savunmasızdır ve mikroplara karşı daha az savaşabilirler.

COVID-19 VE ZATÜRREE

COVID-19’un başlıca semptomları, kalıcı kuru öksürük ve ateşi içerir. Bir kişi ciddi göğüs rahatsızlığı veya rahatsız edici nefes alma geliştirirse, doktor bunu pnömoni olarak yorumlayacaktır. Birey, nefes almasına yardımcı olmak için bir solunum cihazı kullanarak hastanede zaman geçirmeyi gerektirebilir. 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), çoğu insanın orta düzeyde semptomlara katlanacağını ve kendilerini daha sağlıklı hissedene kadar evde kalmaları gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte, bir kişinin nefes almada zorluk gibi daha akut semptomları varsa, tıbbi yardım almak zorunludur.

Ev ilaçları zatürre için bir gecelik tedavi SAĞLAMAYACAK olsa da, rahatsızlığı hafifletmenin ve muhtemelen iyileşme sürecini hızlandırmanın birçok yolu vardır. Evde pnömoni ile ilgilenirken üzerinde düşünülmesi gereken en önemli faktörlerden biri mukusu parçalamaktır . Sayısız şekilde, mukus bileşimi ile başa çıkmak, genel olarak zatürrenizi yönetmenizi kolaylaştıracaktır.

PNÖMONİ BELİRTİLERİ İÇİN EV ÇÖZÜMLERİ

Pnömoninin kaynağına bağlı olarak, bir doktor enfeksiyonu tedavi etmek için ilaç yazacaktır, ancak iyileşme süreci boyunca ayrıca şunları da belirtecektir:

 • Bol bol uyumak
 • Besleyici yiyecekler yemek
 • Bol sıvı tüketmek ve susuz kalmamak 

Ek olarak, bazı ev ilaçları, bireylerin sağlık sorunlarını yönetmelerine ve iyileşmeyi hızlandırmalarına yardımcı olabilir. Aşağıdakiler, Pnömoninin şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek bazı doğal yöntemlerdir:

1. Nane, okaliptüs ve çemen otu çayı

Pek çok sıcak bitki çayı, gıcırdayan boğazı sakinleştirmeye yardımcı olabilir, ancak şifalı bitkiler daha avantajlı olabilir. Bir araştırma, nane ve okaliptüs gibi şifalı otların, üst solunum yolu virüsleri olan bir kişinin boğazını sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu buldu. Bu şifalı bitkiler, mukusun parçalanmasına yardımcı olabilir ve böylece pnömoninin neden olduğu rahatsızlık ve iltihaplanmayı hafifletebilir. 

Bu nedenle, öğütülmüş çemen tohumu, okaliptüs veya çay ağacı yağlarından yapılan çay inatçı öksürüğü hafifletebilir. İnsanlar bunları bir difüzörde de kullanabilir. Bununla birlikte, yağların aşırı kullanımının mevcut semptomları şiddetlendirebileceğini not etmek önemlidir.

2. Tuzlu su gargarası

Yemek borusu ve göğüsteki mukus, daha fazla öksürüğü ve tahrişi tetikleyebilir. Ilık bir tuzlu su gargarası kadar basit bir şey, boğazdaki mukus veya mikropların atılmasına yardımcı olarak biraz rahatlama sağlayabilir.

3. C vitamini

C vitamini eksikliği, pnömoniden etkilenme olasılığınızı güçlendirebilir. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, antioksidan özellikleriyle kabul edilir ve ayrıca diğer maddelerin antibakteriyel özelliklerini büyütür. Bu özellikler, pnömoni ve semptomlarıyla baş etmeye yardımcı olur; C vitamini alımınızı günlük diyetinizle veya takviyelerle artırabilirsiniz. Fındık, turunçgiller ve yapraklı sebzeler gibi yiyecekler bol miktarda C vitamini kaynağıdır. 

4. Dinlenme

Dinlenme vücuttaki hücresel onarım için vazgeçilmezdir ancak özellikle nefes darlığı için avantajlı olabilir. Pnömonili bir birey, sağlık koşullarını iyileştirmek için fiziksel eforu minimumda tutmaktan fayda görebilir.

5. Zencefil veya zerdeçal çayı

İnatçı bir öksürük çoğunlukla göğüs ağrısına neden olur. Zerdeçal kökü veya taze zencefil ile yapılan ılık çay bu ağrıyı azaltabilir. Zerdeçal, pnömoniye neden olan bakterilere karşı etkili bir şekilde anti-enflamatuar ve antimikrobiyal nitelikler sergileyen bir sentez olan kurkumin içerir. 

Aynı zamanda bir mukolitik olarak da çalışır, yani nezle, mukus ve bronşiyal kanalların yerinden çıkmasına yardımcı olur, dolayısıyla nefes almayı kolaylaştırır. Bu bitkilerin her ikisinin de kökleri vücut üzerinde doğal bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

6. Sıcak sıvılar

Sıcak sıvıları yudumlamak vücudun ısınmasına ve titremelerin sınırlandırılmasına yardımcı olabilir.

Bazı sıcak içecek örnekleri şunları içerir:

 • Bir kase çorba                                                         
 • Ilık su
 • otsu çay

Gazlı içeceklerden kaçınılması ve bunun yerine bol miktarda su veya besin içeren sıvılar içilmesi önerilir. 

7. Midenizin Üstünde Uyuyun

Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, karnınızın üzerine uzanmak zatürre ile savaşırken biraz daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir. Zatürree olduğunuzda, ciğerleriniz sıvılarla dolar. Yüzüstü yatarak hava keselerinin dolması için daha fazla alan sağlanır. Media sternum, kalp ve mide akciğerlerinize baskı uygulayarak akciğerlerin bazı boşluklarını daraltmaz, bu da işinizi biraz kolaylaştırır. Bu, çökmüş alveollerin bir kısmının açılmasına yardımcı olur ve hastaların genel olarak daha az oksijene ihtiyaç duyması anlamına gelir ve bazı durumlarda entübasyon ve ventilasyon ihtiyacını geciktirebilir veya önleyebilir.

Nefesinize Odaklanın

Nefes alırken daha dikkatli olmak yardımcı olabilir. Derin nefes alma ve zorla öksürme, mukusu temizleyebilir, ancak kuru öksürüğü olan kişilere yardımcı olmak için elverişsizdir. Hafif Covid-19 vakaları için nefes egzersizleri, bazı oksijen seviyelerini korumaya ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı, ventilatörle ilişkili pnömoni, mikoplazma pnömonisi, streptokok pnömonisi veya hastane kaynaklı pnömoni gibi solunum koşullarıyla savaşmaya yardımcı olur.

9. Sıcak, nemli hava – Nemlendirici kullanın

Soğuk hava nemlendiricisi, havadaki nemi muhafaza etmenizi sağlayarak burnunuzdaki ve boğazınızdaki tahrişi giderir. Boğazınız ve burun delikleriniz kaygansa daha az öksürür, bu da daha rahat nefes almanızı sağlar. Sıcak ve nemli havayı solumak nefes almayı kolaylaştırabilir ve boğazın kasılmasını önleyebilir. Buhar soluma da etkilidir ve yukarıdaki durumlarda yardımcı olabilir.

10. Ek doğal bileşikler

Çeşitli ev ürünleri, iyileşme sürecini desteklemeye yardımcı olabilecek bileşenler içerir; bazı örnekler şunları içerir:

 • Kırmızı biber
 • Sarımsak
 • ekinezya
 • Ham bal
 • Çay ağacı yağı

ÇÖZÜM 

Bu unsurların veya çarelerin hiçbirinin zatürreyi veya COVID-19 dahil bununla bağlantılı komplikasyonları tedavi etmeyeceğini veya iyileştirmeyeceğini belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, semptomlar orta düzeyde olduğu sürece, kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir ve genel sağlığına katkıda bulunabilir. 

Pnömoni bir bakteri türü olduğu için sadece ev ilaçları ile zatürreden korunmak her zaman mümkün değildir . Yine de, bazı yaşam tarzı seçimleri, ciddi semptomlar geliştirme veya geçirme riskini azaltabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Çeşitli ve sağlıklı bir diyet benimsemek
 • Sık egzersiz yapmak
 • sigara içmemek
 • Mümkünse hava kirliliğini taklit etmek
 • Stres seviyelerini yönetmek ve yeterince uyumak
 • Virüsün belirsizliğini azaltmak için iyi el yıkama pratiği yapmak
 • Sağlıklı kalmak için doktor tavsiyelerine uymak

Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları, zatürreye yol açanlar da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla savaşmak için vücudun yenilenmesine yardımcı olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın