Evde Organik Yoğurt Nasıl Yapılır?

evde-yogurt-mayalama
evde-yogurt-mayalama

Pek çoğumuz market alışverişlerinde yoğurdu kolayca sepetine düşünmeden koyar. Bu yoğurtların hangi şart ve koşullarda nasıl üretildiğinden asla emin olamayız. Bu gün burada evde yoğurt yapımı tarifiyle sizleri bu bilinmezlikten kurtaracak ve ailenize sağlıklı ürünler kategorisinde bulunan yoğurt mayalamayı anlatmaya çalışacağız. Umarız bu basit tarifi dener ve ihtiyacınız kadar yoğurdu kendiniz mayalarsınız.

Yoğurt Mayalamak İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 litre doğal veya günlük süt
  • 1 tatlı kaşığı dolusu doğal yoğurt (oda sıcaklığında)
  • Sütü süzmek için ince bir tülbent veya süzgeç
  • Sütü kaynatmak için çelik tencere
  • Kaşık
  • Cam kavanoz
  • Sarmak için battaniye veya kalın sofra bezi

Evde Organik Ürün Olan Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Öncelikle kullanacağımız sütümüzü hazırlamamız gerekiyor. Çiğ süt kullandığımızı düşünürsek hemen kaynatmanız gerekir. Çiğ sütü öncelikle  kaynatmadan temiz tülbent veya ince bir süzgeçle süzüp çelik bir tencerede kaynatmalısınız. Kaynatma esnasında 10 dakika kadar sütü karıştırarak havalandırın. Fokurdamaya başlayıp köpük kısmı yükseldiğinde altını kısıp 8-10 dakika daha kaynatın.  Yoğurt yapımındaki püf nokta sütün sıcaklığıdır. En uygun sıcaklık 42-45 derecedir. Eğer süt ılıksa mayalanma olmaz, süt sıcaksa yoğurt ekşi olur. 10 saniye kadar tuttuğunuzda parmağınızın dayanabileceği, ancak hafif bir yanma hissi duyacağı ısıya geldiği zaman süt mayalanma sıcaklığına gelmiştir.

yogurt-mayalama
yogurt-mayalama

Ev Yapımı Organik Yoğurt

Maya olarak kullanacağınız yoğurt ev yoğurdu ya da organik yoğurt olmalıdır. Her 1 litre süt için bir tatlı kaşığı dolusu maya kullanılır. Maya olarak kullanılacak oda sıcaklığındaki yoğurt bir kaseye alınır ve üzerine biraz ılık süt eklenir, tahta kaşıkla pütürsüz olana kadar karıştırılır. Tenceredeki sütün üzerindeki kaymak bir tabağa alınır. Maya tencerenin kenarından süte karıştırarak birkaç seferde dökülür. Uzun bir kaşıkla tenceredeki süte eşit dağılacak şekilde yavaşça karıştırılır. Mayalanma sırasında kavanozların sabit durması ve sütün ısısını koruması için sarılması gerekir.

Kavanozlar, düz bir zemindeki kalın bir battaniye veya sofra bezinin üzerine yerleştirilir. Kavanozların üzerinde birkaç parmak boşluk kalacak şekilde tenceredeki mayalanmış süt boşaltılır. Kavanozların üzerine kağıt havlu 2 kat olarak yerleştirilir ve kapakları sıkıca kapatılır. Kağıt havlu kavanozdaki buharı çekecek ve yoğurdun sulu olması önleyecektir. Battaniye kavanozların üzerini kapatacak, sıcaklığını muhafaza edecek şekilde şekilde sıkıca sarılır ve 3-3,5 saat mayalanmaya bırakılır. Eğer fazla bekletirseniz yoğurt ekşi olur. Daha sonra kavanozları oynatmadan üzerindeki bez açılır ve 1-2 saat soğuyup oda sıcaklığına gelmesi beklenir. Buzdolabına yerleştirilen kavanozdaki yoğurtlar 24 saat dinlendikten sonra yemeye hazır hale gelir. Kapağı açılmayan kavanozdaki organik ürünler gurubunda yoğurtlar yaklaşık 10 gün dayanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın