Ağız Yoluyla Bulaşan Cinsel Hastalıklar

cinsel-hastaliklar-
cinsel-hastaliklar-

Cinsel yolla bulaşan birçok hastalık (STD); oral seks ile bulaşabilmektedir.

Oral Seks Nedir?

Oral seks; seks partnerinin ağız, dudak ve dil aracılığı ile penisin  (fellatio), vajinanın (cunnilingus) veya anüsün (anilingus)  uyarılmasıdır

Oral sekste kondom, diş bariyeri (kadınlara yapılan oral sekste kullanılan bir bariyer) ya da diğer koruyucu bariyer yöntemlerinin kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma ya da bulaştırılma riskini düşürebilmektedir.

Oral seks diğer cinsel ilişki formlarına kıyasla, HIV bulaşması için daha düşük risk taşıyor olmasına rağmen, korunmasız tekrarlayan ilişki bulaşma riskini arttırabilmektedir.

. Genital (özellikle penis) veya anal/rektal infeksiyonu olan partner ile yapılan oral seks yoluyla ağız veya boğaza cinsel yolla bulaşan hastalıklar bulaşabilmektedir.

. Ağız veya boğaz infeksiyonu olan partnerden oral seks ile penis (ve vajina, anüs veya rektum ile de olabilir) aracılığıyla CYBH bulaşabilmektedir.

. Aynı zamanda birden fazla bölgede (örneğin; boğaz ve genital organlarda) cinsel yolla bulaşan hastalık etkeni bulunabilmektedir.

. Oral seksle bulaşabilen bazı CYBH etkenleri, infekte kişinin vücuduna yayılabilmektedir.

. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, infekte partnerde bulgu veya belirti görülmese bile bulaşabilmektedir. CYBH etkeni ile infekte iseniz, birçok CYBH’ın semptomları görülmediği için fark edemeyebilirsiniz.

Boğazda Gözlenen Cinsel Hastalık Semptomları

Boğazda yer alan birçok Chlamydia infeksiyonunda semptom gözlenmemektedir. Semptomlar ortaya çıktığında ise boğaz ağrısı görülebilmektedir.

Birçok genital, idrar yolu veya rektal Chlamydia infeksiyonunda belirti ortaya çıkmamaktadır.

. Vajina ya da peniste boşalma (vajinadan boşalma kanlı olabilir)

. İdrarda yanma

. Ağrılı ya da şişmiş testis

. Rektal ağrı ya da boşalma

. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, kanama ve oral kanseri de içerebilen kötü ağız sağlığı

. Ağızda ya da cinsel organlarda yaralar olması

. İnfekte bir partnerin “pre-cum” a ya da “cum”a [ejakülasyon (boşalma) veya ejakülat olarak da bilinir] maruz bırakılması.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve diğer infeksiyonlar oral seks ile de bulaşabilmektedir. Cinsel olarak aktif yetişkinler arasında oral seks yaygındır. Haziran 2006’dan Aralık 2008’e kadar yapılan bir ulusal araştırmaya göre, 15-44 yaş arası cinsel açıdan aktif gençlerin ve yetişkinlerin% 80’inden fazlası, karşı cinsin partneriyle en azından bir kez oral seks yaptığını bildirmiştir. 2007-2010 yılları arasında yapılan ayrı bir araştırmada ise 15-17 yaşlarındaki genç popülasyonun % 33’ünün karşı cinsten bir partner ile oral seks yaptıkları bildirilmiştir.

Unutmayın 6 ay ve daha fazla cinsel olarak birlikte olduğunuz partneriniz sizin için şüpheli ilişki değildir. Oral seks ile bulaşan cinsel hastalıkların başında gelenler ise;

. Klamidya (Chlamydia)

. Gonore (Bel Soğukluğu)

. Sifiliz (Frengi)

. Herpes-1 ve 2

. HPV

Trichomoniasis

HIV

HPV tiplerinden meydana gelen ağız ve boğaz infeksiyonları, ağız ve çevresi (oral) kanserleri ve boğaz kanseri gelişimine neden olabilmektedir. HPV yani Human Papilloma Virus genellikle oral seks yoluyla erkeklerde damak, geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ve bazı koşullarda yemek borusu kanserine sebebiyet verebilmektedir. HPV sadece kadınları değil erkekleri de tehdit etmektedir. Ayrıca yeni doğan bebeklere de bulaştığı saptanmıştır.

Bel soğukluğu bitkisel tedavisi

  1. Keten tohumu kaynatılır ve suyu süzülerek her gün 1 su bardağı içilir.
  2. Meyan kökü kaynatılır ve suyu süzülerek her gün 1 su bardağı içilir.
  3. Bir su bardağı kaynatılmış suya 4 gram hasır otu kökü atılarak 10 dakika demlenir ve her gün 1 su bardağı içilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın