Günlük Aspirin Tedavisi: Faydaları ve Riskleri

aspirin faydalari
aspirin faydalari

Günlük aspirin tedavisi hayat kurtarıcı bir seçenek olabilir, ancak bu herkes için değil. Günlük bir aspirin düşünmeden önce gerçekleri öğrenin.

Her gün aspirin almak kalp krizi ve felç riskini azaltabilir, ancak günlük aspirin tedavisi herkes için değildir. senin için doğru mu?

Cevap yaşınıza, genel sağlığınıza, kalp hastalığı geçmişinize ve gelecekte kalp krizi veya inme geçirme riskinize bağlıdır.

Günlük aspirin tedavisi iki şekilde kullanılabilir:

 • Öncelikli korunma. Bu, hiç kalp krizi veya felç geçirmediğiniz anlamına gelir. Boynunuzdaki, bacaklarınızdaki veya vücudunuzun diğer bölgelerindeki arterleri tıkayan veya stent yerleştirmeli koroner anjiyoplasti veya koroner baypas ameliyatı olmadınız. Ancak bu tür kalp olaylarını önlemek için günlük bir aspirin alırsınız. Bu kullanım için aspirinin yararı tartışıldı.
 • İkincil önleme. Bu, zaten bir kalp krizi veya inme geçirdiğiniz veya bilinen kalp veya kan damarı (vasküler) hastalığınız olduğu anlamına gelir. Kalp krizlerini veya felçleri önlemek için günlük bir aspirin alıyorsunuz. Bu durumda günlük aspirin tedavisinin yararı iyi bilinmektedir.

Günlük aspirin almalı mısınız?

Sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşmadan günlük aspirin almaya başlamayın. Ara sıra bir veya iki aspirin almak çoğu yetişkin için baş ağrısı, vücut ağrıları veya ateş için güvenli olsa da, günlük aspirin kullanımının mide-bağırsak kanaması da dahil olmak üzere ciddi yan etkileri olabilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcınız, günlük aspirin tedavisinin artıları ve eksileri ve bunun kalp krizi veya felci önlemenize yardımcı olup olmayacağı hakkında size ayrıntılar verebilir.

Genel olarak, bir kişi yaşlandıkça kalp krizi ve felç riski artar. Ancak aspirinden kanama riski daha da artar. Böyle:

 • Düşük kalp krizi riski olan kişilerde , günlük aspirin almanın yararları kanama risklerinden daha fazla değildir.
 • Kalp krizi riski ne kadar yüksekse , günlük aspirin tedavisinin faydalarının kanama risklerinden daha fazla olma olasılığı o kadar yüksektir.

Kanama riskleri nedeniyle, bazı yeni kılavuzlar, bilinen kalp veya kan damarı (vasküler) hastalığı olmayan 60 yaş ve üstü kişilerin ilk kez kalp krizi veya felç geçirmelerini önlemek için günlük aspirin almaya başlamaması gerektiğini söylüyor. Ancak yönergeler kuruluşlar arasında farklılık gösterir. Diğer öneriler, 70 yaşından sonra günlük aspirin tedavisine başlamaktan kaçınmanızı söylüyor.

60 ila 69 yaşları arasındaysanız, sağlık uzmanınızla günlük aspirin tedavisi ve bunun sizi nasıl etkileyebileceği hakkında konuşmayı düşünün.

Aşağıdaki durumlarda kalp krizi veya felçten birincil korunma için günlük düşük doz aspirin tedavisi önerilebilir:

 • 40 ila 59 yaşları arasındasınız ve önümüzdeki 10 yıl içinde ilk kez kalp krizi veya felç geçirme riskiniz (%10 veya daha fazla) yüksek.
 • Kalp krizi geçirmediniz, ancak koroner baypas ameliyatı oldunuz veya koroner arterinize stent yerleştirildiyse veya koroner arter hastalığı (anjina) nedeniyle göğüs ağrınız varsa veya aspirinin önlediği kanıtlanmış başka bir tıbbi durumunuz varsa kalp krizi veya inme.
 • 60 yaşından gençsiniz ve diyabetiniz ve sigara veya yüksek tansiyon gibi en az bir başka kalp hastalığı risk faktörünüz var.

Kalp krizi veya inme geçirdiyseniz veya bilinen kalp hastalığınız varsa, ciddi bir alerjiniz veya kanama öykünüz yoksa, sağlık uzmanınız kalp krizlerini veya felçleri önlemek için günlük aspirin almanızı önerebilir.

Aspirin kalp krizini nasıl önleyebilir?

Aspirin kanın pıhtılaşma hareketine müdahale eder. Bir kişide kanama olduğunda, trombosit adı verilen pıhtılaşma hücreleri yara bölgesinde toplanır. Trombositler, kan damarındaki açıklığı kapatarak kanamayı durduran bir tıkaç oluşturmaya yardımcı olur.

Ancak bu pıhtılaşma, kanı kalbe taşıyan damarlarda da meydana gelebilir. Kan damarları, atardamarlarda yağ birikintilerinin birikmesinden (ateroskleroz) zaten daralmışsa, damar çeperindeki bir yağ birikintisi yırtılarak kanı atardamarın iç duvarına maruz bırakarak pıhtılaşabilir.

Pıhtı kalbe kan akışını engeller ve kalp krizine neden olur. Aspirin tedavisi, trombositlerin pıhtılaşma etkisini azaltır – muhtemelen kalp krizini önler.

Başka bir sağlık durumunuz varsa günlük aspirin tedavisinden kaçınmalı mısınız?

Günlük aspirin tedavisini yalnızca sağlık uzmanınızın tavsiyesi altında alın. Terapiye başlamadan önce, kanama veya diğer komplikasyon riskinizi artırabilecek bir sağlık durumunuz varsa, sağlık uzmanınıza söyleyin. Aşağıdaki durumlarda günlük aspirin tedavisi iyi bir seçim olmayabilir:

 • Kolayca kanamanıza neden olan bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu
 • Aspirinin neden olduğu astımı içerebilen bir aspirin alerjisi
 • Kanayan mide ülserleri veya gastrointestinal kanama öyküsü

Alınabilecek en iyi aspirin dozu nedir?

Sağlık hizmeti sağlayıcınız muhtemelen hangi aspirin dozunun sizin için doğru olduğunu tartışacaktır. 75 ila 100 miligram (mg), ancak en yaygın olarak 81 mg gibi düşük dozlarda aspirin kalp krizi veya felci önlemede etkili olabilir. Sağlık uzmanları genellikle 75 mg ile 325 mg arasında bir günlük doz (düzenli güçlü bir tablet) reçete eder.

Her gün aspirin almayı bırakırsanız ne olur?

Sağlık uzmanınız size her gün bir aspirin almanızı söylediyse, kesmeden önce onunla iletişime geçin.

Kalp krizi geçirdiyseniz veya kalp atardamarlarınızdan birine veya daha fazlasına stent yerleştirildiyse, günlük aspirin ve kan sulandırıcı ilaçları tam olarak sağlık uzmanınızın belirttiği şekilde almaya devam etmeniz önemlidir. Günlük aspirin tedavisini durdurmak, bir kan pıhtısını tetikleyebilecek ve kalp krizine yol açabilecek bir geri tepme etkisine sahip olabilir.

Başka bir durum için düzenli olarak ibuprofen veya başka bir nonsteroidal antiinflamatuar ilaç (NSAID) kullanıyorsanız aspirin alabilir misiniz?

Hem aspirin hem de ibuprofen (Motrin IB, Advil, diğerleri) ve naproksen sodyum (Aleve) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kanı inceltir ve kanın pıhtılaşmasını azaltır. NSAID’lerin düzenli kullanımı kanama risklerini artırabilir.

Bazı NSAID’ler kendi başlarına kalp krizi riskini artırabilir. Bazı NSAID’lerle aspirin almak kanama riskini daha da artırabilir.

İbuprofen veya diğer NSAID’leri almanız gerekiyorsa, asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi günlük aspirin tedavisini etkilemeyecek alternatifler hakkında sağlık uzmanınızla görüşün.

Günlük aspirin tedavisinin olası yan etkileri nelerdir?

Günlük aspirin almanın yan etkileri ve komplikasyonları şunları içerir:

 • Kan damarı patlamasının neden olduğu inme. Günlük aspirin pıhtıya bağlı felci önlemeye yardımcı olabilirken, kanamalı inme (hemorajik inme) riskini artırabilir.
 • Sindirim sistemi kanaması. Günlük aspirin kullanımı mide ülseri gelişme riskini artırır. Halihazırda kanayan bir ülseriniz veya mide-bağırsak kanamanız varsa, aspirin almak daha fazla kanamaya, belki de yaşamı tehdit edecek boyuta neden olabilir.
 • Alerjik reaksiyon. Aspirine alerjiniz varsa, herhangi bir miktarda aspirin almak ciddi bir alerjik reaksiyonu tetikleyebilir.

Aspirin alıyorsanız ve ameliyat veya diş tedavisine ihtiyacınız varsa, aşırı kanamayı önlemek için önlem alabilmeleri için cerrah veya diş hekimine haber verdiğinizden emin olun. Sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşmadan aspirin almayı bırakmayın.

Günlük aspirin tedavisi ile olası ilaç etkileşimleri nelerdir?

Aspirinin reçeteli bir kan inceltici ilaç (antikoagülan) ile birleştirilmesi, büyük kanama riskini büyük ölçüde artırabilir. Antikoagülanlar şunları içerir:

 • Apixaban (Eliquis)
 • Dabigatran (Pradaxa)
 • Enoksaparin (Lovenox)
 • heparin
 • Rivaroksaban (Xarelto)
 • Varfarin (Jantoven)

Bazen düşük doz aspirini warfarin veya başka bir antikoagülanla kombine etmek uygun olabilir. Bu tür kombinasyon tedavisinin her zaman sağlık hizmeti sağlayıcınızla dikkatlice tartışılması gerekir.

Aspirin ile etkileşime girebilen ve kanama riskini artırabilecek diğer ilaçlar şunları içerir:

 • Klopidogrel (Plavix)
 • kortikosteroidler
 • İbuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), düzenli olarak alındığında
 • Klomipramin (Anafranil) ve paroksetin (Paxil, Brisdelle, Pexeva) gibi bazı antidepresanlar

Bazı bitkisel ve diyet takviyeleri de aspirin ile kombine edildiğinde kanama riskini artırabilir. Bunlar şunları içerir:

 • yaban mersini
 • kapsaisin
 • kedi pençesi
 • Danshen
 • Çuha çiçeği yağı
 • Ginkgo
 • Kava
 • Ma-huang
 • Omega-3 yağ asitleri (balık yağı)

Günlük aspirin tedavisi sırasında alkol almak mide kanaması riskini artırabilir. Ne kadar alkol içmenin güvenli olduğu konusunda sağlık uzmanınızla konuşun. Alkol almayı seçerseniz, bunu ölçülü yapın. Sağlıklı yetişkinler için bu, kadınlar için günde bir içki ve erkekler için günde iki içki anlamına gelir.

Her gün aspirin alıyorsanız, kalp krizi sırasında aspirin almak hala güvenli midir?

Evet. Kalp krizi sırasında aspirin almak güvenlidir ve tavsiye edilir. Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, 911’i veya acil sağlık hizmetlerini arayın. Yardım çağırmayı geciktirmeyin. Kalp krizi geçiriyorsanız tek başına aspirin hayatınızı kurtaramaz.

Yardım için aradığınızda, acil durum operatörü size bir aspirin çiğnemenizi söyleyebilir, ancak önce aspirin alerjiniz veya aspirin almayı güvensiz hale getirecek başka sağlık durumlarınız olup olmadığını soracaktır. Sağlık hizmeti sağlayıcınız daha önce kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız bir aspirin çiğnemenizde sorun yoktur – ancak her zaman önce 911’i veya acil tıbbi hizmetleri arayın.

Kaplanmış bir aspirin almalı mıyım?

Kaplanmış aspirin ayrıca enterik kaplı aspirin olarak da adlandırılır. Mideden geçecek ve ince bağırsağa ulaşana kadar çözünmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Kaplanmış aspirin mideye karşı daha nazik olabilir ve özellikle gastrointestinal enflamasyon veya ülser öyküsü olan günlük aspirin alan bazı kişiler için uygun olabilir.

Ancak kaplı aspirin almanın gastrointestinal kanama geliştirme şansını azalttığına dair bir kanıt yoktur. Ayrıca kaplanmış aspirin, olası bir kalp krizi anında alındığında sade aspirin kadar iyi çalışmayabilir. Kanama riskinizi azaltmanın yolları hakkında endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın