Cevizin Sağlığa 14 İnanılmaz Faydası

ceviz
ceviz

Ceviz, çizgili görünümüyle cevize benzediği için ‘beyin gıdası’ olarak lanse edilmiştir. İşin garibi, araştırmalar düzenli olarak ceviz tüketmenin beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğini kanıtladı. Diyete eklenmesi kolaydır, besin içeriği açısından oldukça zengindirler. Diğer fındıkların çoğundan, hatta bademlerden daha iyidirler çünkü yüksek miktarda çoklu doymamış yağ, vitaminler ve potasyum, demir, çinko ve magnezyum gibi mineraller içerirler. Lif açısından zengin ve antioksidan açısından zengin olan ceviz, tüm hesaplarda diğer tüm kuru meyveleri gölgede bırakır. İşte cevizin faydalarından bazıları. Salataların bir parçası olarak, tatlıların üzerine ekleyin veya sadece atıştırmalık olarak yiyin.

  1. Anti-Kanser

Ceviz kanser riskleriyle savaşabilir. Omega-3 yağ asitleri ve kanserle savaştığı kanıtlanmış diğer antioksidanlar açısından zengindirler . Ceviz özellikle prostat, meme ve pankreas kanseri için faydalıdır.

  1. Kalp sağlığı

Ceviz, alfa-linolenik asit ve linolenik asit gibi tekli doymamış yağ asitlerinde bol miktarda bulunur. Sağlıklı bir lipit tedarikini teşvik ederler. Kötü kolesterol azalır ve iyi kolesterol seviyesi yükselir. Yüksek tansiyonu düşürmede de faydalıdırlar.

  1. İyi Vücut Kompozisyonunu Destekleyin

Ceviz lif oranı yüksek olduğu için bir avuç tükettikten sonra kendinizi çok daha tok hissetmenizi sağlar. Protein açısından oldukça zengindirler ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olurlar.

  1. Diyabete İyi Gelir

Ceviz yemek, Tip II diyabet geliştirme riskini azaltabilir. Mükemmel bir protein, sağlıklı yağ ve lif porsiyonu sağlarlar. Kilo almadıkları için şeker hastaları endişe duymadan alabilirler.

  1. Metabolizmayı Hızlandırın

Bir avuç ceviz, yavaşlayan bir metabolizmayı hızlandırabilir. Esansiyel yağ asitleri ile doludurlar ve sindirime, büyümeye ve gelişmeye ve diğer metabolik süreçlere yardımcı olurlar.

  1. Kemikler için iyi

Ceviz, vücuttaki kalsiyum emiliminin artmasına yardımcı olur. Ayrıca metabolik süreçler sırasında kalsiyum atılımını azaltırlar.

  1. Antienflamatuvar

Ceviz, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Diyabet , romatizma, artrit ve diğerleri gibi birçok hastalık iltihaplanma nedeniyledir. Her gün ceviz tüketmek bu hastalıklarla daha iyi mücadele etmeye yardımcı olur.

  1. Sindirime İyi Gelir

Ceviz lif açısından zengindir. Bu nedenle, bağırsakları temizlemeye ve vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olurlar. Hepsi dışkıya toplanır ve kabızlıkla savaşır.

Eğlenceli gerçek! Sağlığı iyileştiren daha fazla bakteri ve diğer mikroplara sahip olmak bağırsaklarınızın sağlığını iyileştirebilir. Bunun bir yolu da ceviz tüketmek. Sağlıksız bir mikrobiyota bağırsaklarınızda iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da obezite, kanser ve diğer kronik hastalık riskini artırabilir. Bu nedenle ceviz yemek bunun olmasını engelleyebilir. Örneğin, günlük diyetinize dahil etmek, bağırsak sağlığını iyileştiren bir yağ olan bütirat üreten bakterileri artırabilir.

  1. beyin için faydalıdır

Hayır, ceviz gibi göründükleri için beyninize iyi geldiğini söylemiyoruz. Beynin işleyişi için cevizin faydalarını kanıtlayan çok sayıda çalışma var . Örneğin, fındıkta bulunan besinler, beyindeki oksidatif hasarı ve iltihaplanmayı önlemede rol oynayabilir.

Daha iyi hafıza, daha hızlı işlem hızı ve genel zihinsel esneklik dahil olmak üzere beyin fonksiyonlarını iyileştirmede cevizin rolüne işaret eden yetişkinleri gözlemleyerek bazı araştırmalar yapıldı.

Tüm bu doğrulamalara rağmen, cevizin insan beyni üzerindeki faydaları konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu arada, zaten sizin için iyi oldukları için her zaman biraz yiyebilirsiniz.

10. Uykuya Neden Olun

Ceviz melatonin üretimine yardımcı olur. Uyumaya yardımcı olan bir hormondur. Akşam yemeğinden sonra atıştırmalık olarak yiyin ve bebek gibi uyuyun.

11. Doğurganlığı Artırın

Ceviz, sperm üretimine ve sperm kalitesinin artmasına yardımcı olur. Canlılıklarına ve hareketliliklerine katkıda bulunurlar.

12. Cilde ve Saça İyi Gelir

Çevrede bulunan serbest radikaller vücuda en fazla zararı verir. Ciltte kuruluk ve kırışıklık oluşmasından sorumludurlar. Ceviz bu serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Düzenli ceviz tüketimi göz altındaki koyu halkaların azalmasına yardımcı olur.

13. Hamilelikte Faydalıdır

Uygun fetal büyüme için hamile kadınlar yeterli miktarda folat almalıdır. Ceviz, B vitamini kompleksi açısından zengindir ve fetüsün sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

14. Erkek üreme sağlığına yardımcı olur

Araştırmalar, cevizin birçok sağlık yararı arasında sperm sağlığını ve erkek doğurganlığını desteklemesinin bunlardan biri olabileceğini düşündürmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, ceviz yemenin spermleri, zarlarındaki oksidatif hasarı azaltarak koruyabildiğini göstermektedir. Cevizin erkek üreme sağlığını iyileştirmedeki rolünü doğrulamak için kapsamlı çalışmaların gerekli olduğu biliniyor. Bununla birlikte, endişe duyan biriyseniz, günlük diyetinize her zaman birkaç ceviz ekleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın