Elmanın Sağlığa Olağanüstü 8 Faydası

Elmalar sadece kendi başlarına veya yemeklere eklendiğinde lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık yararları ile doludur.

“Elma, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve inme , yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser riskinin azalması da dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararıyla bağlantılıdır ”

Orta boy bir elma iyi bir lif kaynağıdır: 4.8 gram besin içerir. Aynı elma, az miktarda diğer vitamin ve minerallerle birlikte 9.2 miligram sunan iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Meyveyi salatalara veya ızgara peynirlere eklemeyi, sağlıklı bir tatlı için fırında elma yapmayı veya yavaş pişiricide elmalı biraz çekilmiş tavuk pişirmeyi öneriyorlar.kolay öğle veya akşam yemeği.

“Günde bir elma doktoru uzak tutmaya yardımcı olur” 

1. Elma Yüksek Kolesterolü ve Tansiyonu Düşürebilir

Sulu bir elmanın tadını çıkarın ve bu süreçte sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilirsiniz. Anzlovar, “Çalışmalar, elma tüketimini, elmalarda bulunan çözünür lifin kolesterol düşürücü faydalarıyla ilişkili olabilecek kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirdi” diyor.

2. Elma Dahil Lifli Yiyecekler Yemek Sindirime Yardımcı Olabilir

Muhtemelen lifin sindirime iyi geldiğini duymuşsunuzdur – ve duyduklarınız doğru! Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’na göre ,  her iki lif türü de (çözünür ve çözünmez, yani suda emilemez) sindirim için önemlidir.

3. Elma Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

Kim sonbahara girerken daha güçlü bir bağışıklık sistemi istemez ki? Elmalar, bağışıklığı destekleyen alet çantanızda önemli bir araç olabilir.

Hayvanlarda yapılan geçmiş araştırmalara göre , çözünür lifle dolu bir diyet, proinflamatuar olan bağışıklık hücrelerinin antiinflamatuar ve bağışıklığı destekleyen hücrelere dönüştürülmesine yardımcı oldu. Immunity dergisinde Mayıs 2018’de yayınlanan başka bir hayvan araştırması, diyet lifi açısından yüksek bir diyetin fareleri gribe karşı korumaya yardımcı olduğunu buldu. (Yine de bu etkilerin insanlarda meydana gelip gelmeyeceği net değil.)

4. Elma Diyabet Dostu Bir Meyvedir

Tip 2 diyabetiniz varsa, diyetinize elma eklemeyi düşünün. Elbette, onlar bir meyvedir, ancak diyabetli kişilerin meyve yiyemeyeceği yaygın bir yanılgıdır.

Mayo Clinic, bu durumda, elmanın çözünür lifinin şekerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve kan şekeri düzeylerini iyileştirebileceğini belirtiyor. Artı, Mayo başına, çözünmez lif içeren sağlıklı bir diyet, ilk etapta tip 2 diyabet geliştirme olasılığınızı azaltabilir.

5. Elmadaki Antioksidanlar Kanseri Önlemede Rol Oynayabilir

Kanseri önlemenin kesin bir yolu olmasa da , elmalar bu hastalıklarla mücadelede rol oynayabilir. Anzlovar, “Elmalar, araştırmacıların elmalarda bulunan antioksidanlarla ilgili olduğunu düşündükleri belirli kanser riskini azaltabilir” diyor. Geçmişte yapılan araştırmalar , elmanın antioksidan bakımından yüksek olduğunu ve laboratuvar çalışmalarında bu antioksidanların kanser hücresi büyümesini sınırladığını göstermiştir.

6. Elma Yemek Sağlıklı Kilo Vermeyi Destekleyebilir

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre meyve (ve sebze) açısından zengin bir diyet, sağlıklı bir kiloyu korumanıza veya kilo vermenize yardımcı olabilir .

Elmalar diyet lifi ile dolu olduğu için bu listede üst sıralarda yer alır. Levinson, “Lif, sindirimi ve kan şekerinin yükselmesini yavaşlatarak sizi tok tutar ve aşırı yeme olasılığınızı azaltır” diyor.

7. Elma Alzheimer Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olabilir

Daha fazla elma ve böğürtlen ve çay gibi diğer flavonoid açısından zengin yiyecekleri yemeye başlama zamanı . Ağustos 2020’de The American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan araştırma , diyetlerine çilek , elma ve çay gibi flavonoid bakımından zengin gıdaları yalnızca az miktarda dahil eden 50 yaş ve üstü yetişkinlerin 2 ila 4 kat daha fazla olduğunu buldu. Daha fazla flavonoid açısından zengin yiyecekler yiyen insanlarla karşılaştırıldığında, 20 yıl içinde Alzheimer hastalığı ve buna bağlı bunama türleri geliştirir .

8. Elma Bağırsaklarınızı Sağlıklı Tutmaya Yardımcı Olabilir

Bağırsak sağlığı bugünlerde oldukça moda bir konu ve elma yemenin sindirim sisteminize bir iyilik yapmanın bir yolu olabileceği ortaya çıktı.

Elmalar, prebiyotik olan pektin adı verilen bir nişasta türü içerir. Cleveland Clinic’e göre prebiyotikler önemlidir çünkü bağırsaklarınızdaki “iyi” bakterileri beslemeye yardımcı olurlar  ; ayrıca bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir, hormon üretimini uyarır ve diğer faydaların yanı sıra vücudunuzun belirli mineralleri (kalsiyum ve fosfor gibi) emmesine yardımcı olurlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın